Irak nasıl oynanır? Hangi hususlara dikkat edilmelidir? (Ülke Rehber Serici Vol4)

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Irak nasıl oynanır? Hangi hususlara dikkat edilmelidir? (Ülke Rehber Serici Vol4)

Filipinler'den sonra söz verdiğim gibi bugün sıra Irak'a geldi. Kısaca Iraktan bahsederek başlamak istiyorum. Irak hepimizin bildiği üzere Orta-Doğu bölgesinde kilit bir nokta ve bir çok yönden saldırıya açık bir ülke. Irak Batı doktrini olmasının avantajıyla bölgede Tank ve Piyadeler ile güzelce savunmalar yapabilecek bir ülke. Irak için her ne kadar oyun öneri olarak Profesyonel oyunculara önersede, kesinlikle oyuna yeni başlamış kişiler bile rahatlıkla bu ülkede savunma yaparak hayatta kalabilir. Irak'tan bahsetmemiz bittiğine göre, * işareti olan cümleler/fikirler nesnel ve oyuncuların yapmasının gerekli olduğu şeylerdir. O zaman artık yazımıza başlayalım!

Irak, ben ilk başladığım vakitlerde sık sık tercih ettiğim bir ülkeydi. Oynaması basit ve rahatlıkla geliştiği vakit bölgeyi tek başına 1vs5'e kadar harcayacak duruma getirmek mümkün. Batı doktrinin avantajıyla Tankları çöllerinde başarılı şekilde kullanmak mükemmel bir avantaj sağlıyor. Batı Doktrini'nden Filipinler yazımızda bahsetmiştik, merak edenler isterlerse o yazıya kısaca bir dönüş yapabilirler. Bulunduğu bölgede İran/Türkiye gibi ondan ekonomik ve teknolojik olarak ufak bir hatada bile katlarca fark atabilecek ülkeler varken, her nedense Irak bunlara rağmen ayakta kalmayı başarabilecek bir ülke, sadece savunma nasıl yapılır bilmemiz yeterli. Ben oynadığım sıralarda Irak'ı, Motorize Piyade ve Ağır Bombardıman kullanarak güzel noktalara kadar varabiliyosunuz, lakin rakipleriniz çoğaldıkça Ağır Bombardımanın bir avantajı maalesef kalmıyor. Geçenlerde yine bir oyunumda tekrardan Irak'ı tecrübe ederek, durum hala aynımı? Ağır Bombardıman ile hala aynı noktalara kadar varmak mümkün mü?diye baktığımda karşılaştığım durum biraz şok ediciydi. Ağır Bombardıman ile oyunu bitirmek bile mümkün hale gelmiş durumdaydı. (Haritadan Haritaya değişecektir, oynadığım haritada sağlam rakipler fazla sayda olan Ağır Bombardımanları görünce teslim olmuşlardı, oysaki Avcı Uçağı basmaları yeterliydi.) Ciddi bir şekilde hala Motorize ve Ağır Bombardıman spamlayarak oyunu kazandırabilmesi çok komikti. Bunun üzerine Irak'ı başka bir oyunda deneyimlemek istedim, ve durum ilk anlattığım gibi değildi. Motorize ve Ağır Bombardıman uçaklarım, savaşın ilk saatlerinde direk patates olmuşlardı. Burada çıkaracağımız fikir üse, her oyun aynı şeyler işe yaramayabilir. Bu yüzden bu kaybettiğim savaşı nasıl kaybettim değilde, nasıl kazanabilirdim olarak açıklayacağım.

Öncelikle rakiplerim, Romanya ve Ukrayna ikilisiydi. Bu ikili Avrupa'da oynaması çok kolaydır, onun için ayrı bir yazı gelecek tekrar. Bu ikili dostlarımız mantıklı yürüyerek her türlü durum için her türlü birimleri üretmiş ve kullanıyorlardı. Savaşın ilk saatlerinde Ağır Bombardıman uçaklarımı sinek gibi avlayan, Avcılar ve SAM Launcherler beni bitirmişti. İlk önce bunun üzerine konuşmak gerekirse, Avcılarına karşı Avcı ile karşılık verebilirdim. Batı Doktrini Avcı uçakları diğer doktrin Avcılarına karşı aşırı derecede (şakasız aşırı derecede) overpowered durumda kalıyor. Batı Doktrini hava üstünlüğü sağlama konusunda güvenebileceğiniz en iyi doktrindir. Avcılarını saniyeler içinde tuzaklayarak yok etme fırsatını elde edebilirdim bu sayede ama, SAM Launcherleri unutmamalıyız. SAM Launcherler seviyesi yükseltildiği ve sayısı biraz fazla tutulduğu zaman, hava üstünlüğünü uçaksız sağlayabilir. Bu savaşta rakiplerim seviye vermemeiş ama sayısı yüksek durumdaydı. SAM Launcherleri (Avcı uçaklarını öldürdüğümüzü düşünerek bakarsak) *Saldırı Helikopterleri ile rahatlıkla avlayabiliriz. SAM Launcherler helikopterlere herhangi bir saldırı yada savunma hasarı vermemesinden dolayı SAM'leri rahatlıkla helikopterler ile avlayabilirdik. (Batı Doktrini Saldırı helikopterleride bufflu, 1 gün erken açılması ve %20 kadar zırhlı araç hasar buffu var.) Helikopterler dışında (Avcı uçaklarının hayatta olduğuna bakarsak) ancak ve ancak menzilli birimler ile yok edebilirdik. Benim durumumda rakibimde çok fazla sayıda Çekili top vardı. (İkiside Doğu Doktrini olduğu için Çekili topları zırhlılara karşı %20 hasar buffu var.) Çekili toplar ucuz olması nedeniyle hemde doktrinleri sebebiyle tercih edilsede, menzil olarak *Hareketli Top ya da *Çoklu Roket Atıcısının yakınından bile geçemez. Bu durumda ancak bizi bu iki birim kurtarırdı. Bu iki birimden yeterli sayıda ve düzgün şekilde vur kaç yaparak (kite atarak) rahat bir şekilde tuz buz edebiliriz. Piyadelerimide harcayan Çekili silahları olmuştu ve bu yüzden savaşı başladıktan tam 3 saat sonra tamamiyle kaybetmiştim. Şöyle maddeler halinde sebepleri sıralarmamız gerekirsek:

Başlıca Sebepler:
      1- Yeterli şekilde rakibe hazırlık yapılmadı.
      2- Rakipler yeterince takip edilmedi.
      3- Tek taban birim kullanıldı. (Tek bir birim değil her türlü durum için her türlü birim kullanılmalıdır!)
      4- Durum gözetlemesi gerçekleştirilmedi.

Bu sebepleri eğer yeterince karşılasaydık bu duruma maalesef düşmezdik. Sizlere tavsiyem (yeni oyuncular için) bu durumlalrı göz ardı etmeyin ve durumu yeterince gözetleyin analiz edin, eksiklerinizi tamamlayın. Rakibe hazırlığımızı, ona ajan atarak veyahutta gazetede takip ederek kullandığı birimleri ve kaybettiği birimleri aşağı yukarı tahmin edebiliriz. Tek taban(tür) birim kullanmak her trülü durumda size geriye düşürür kesinle önermem yapmayın uzak durun :D. Her savaşa girmeden önce kendinizi analiz edin takip ettiğiniz rakibe bakın ve kazanıp kazanamayacağınızı kendiniz karar verin. Bu durumlara zamanla aşina olacaksınız.

Bu yazı biraz kısa oldu ama sizlerde yazmak isteseniz muhtemelen böyle bir yazı çıkarırdınız diye tahmin ediyorum. Okuyanlar için teşekkür ederim. Herhangi bir isteğiniz ya da fikir olursa yazmaktan çekinmeyin. İyi Günler dilerim, Hayırlı Cumalar!
      - ! Baran ! (aka Puawda) 18 y.o
      - Uyumsuz Leader