Conflict of Nations İsrail ile nasıl oynanır?

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Conflict of Nations İsrail ile nasıl oynanır?

Önemli başlıklar:

1. İsrail'in avantaj ve dezavantajları nelerdir?

2. İsrail ile oynarken erken oyunda nasıl bir yol izlenmeli?

3. İsrail ile oynarken hangi birimler kullanılmalıdır?

forum.conflictnations.com/inde…c1068a36e0b4306d4329efa34

_Merhaba generaller! Bu benim forumdaki ilk yazım. Umarım İsrail ile oynamayı düşünenler için bir faydası olur. :thumbsup:
      _İsrail'in avantajları ile başlamak istiyorum. İsrail'in yüzölçümü küçük olduğu için birliklerinizi birbirlerinden çok uzakta olacak şekilde bölmezsiniz, bu sayede ülkenizi daha rahat savunabilirsiniz. Artık gece baskınlarında tüm herşeyinizi kaybedeceğinizi sanmıyorum. Tek bir fırkateyn bile tüm kıyılarınız ve hava sahanızı koruyabilir. (fırkateynin seviyesine göre sonuçlar değişiklik gösterebilir) Örneğin Çad ile oynayıp tüm Afrika kıtasının ele geçirdiğinizi varsayalım. Yine de her bir kıyı şeridinizi koruyamazsınız. Bunu yapmak için birliklerinizi bölmeniz gerekecek. Zaten düşman akıllıysa size gece baskını düzenler. Bu durumda zorlanmadan büyük kuvvetler ile siz uyurken başkentiniz düşmüş olabilir. Fakat bu durum İsrail için geçerli değil. Oyunun ilerleyen dönemlerinde yaklaşık 30-35 geminizin olduğunu varsayalım. Bunları birbirinden çok uzaktaki limanlara yerleştirmenize gerek yok. Bu kadar çok gemiyi yok etmek için nükleer silah kullanmak gerekir ki bu gemilerin çoğunun hava savunma kabiliyetlerinin gelişmiş olduğundan ve merkez kıyı şeridindeki hava savunma birliklerinden de destek aldığını söylememe bile gerek yok :)
      _İsrail'in dezavantajları ile devam edelim. Karşılaşacağınız en büyük sorun müslüman oyuncuların tüm birliklerini üzerinize yollayıp intihar saldırısı gerçekleştirmesidir. Çoğu zaman aynı koalisyonda bile olmamasına rağmen sınır komşularınız tarafından yapılan bu eş zamanlı saldırılar, daha herşeyin başlamadan son bulmasına neden olabilir. Bunun çözümü de biz Türk oyuncular için basit görünüyor. Size saldırma potansiyeli olan oyuncular daha tehdit haline gelmeden kontrolü ele almak için onlara sizin de müslüman olduğunuzu ve sırf politik sebepler yüzünden size saldırmamalarını söyleyebilirsiniz. Yada bunu gazetede yayımlayın. Hatta inanmazlarsa kelime-i şehadet bile getirebilirsiniz. Kim bilir belki de onlarla aynı koalisyona katılıp bazı kaynaklarınızdan tasarruf edebilirsiniz :) müslüman değilseniz bile en fazla blöf yapmış olursunuz, ha eğer sınırlarını genişletmek için size saldırıyorlarsa o ayrı mesele. Fakat bizim için en karlı olanı bu saldırma potansiyeli olan oyuncuların oyunu erken bırakmalarıdır. Fakat 4 ülke için de böyle bir olasılığın gerçekleşmesi zor görünüyor...
      _Şimdi İsrail ile oynarken erken oyunda nasıl bir yol izlemeliyiz ondan bahsedeceğim. Eğer Mısır, Suriye, Irak ve Arabistan'ı ikna edip siz de 5. olmak suretiyle bir Ortadoğu koalisyonuna katılırsanız işler iyi gider. En başta seferber edeceğiniz 10 ulusal muhafız ve 4 zırhlı keşif aracının masrafından, bu birimleri üretmek için kurulan binaların inşa masraflarından kurtulmuş olursunuz. Her şehre hava üssü kurmanıza da gerek yok. O halde tüm kaynaklarımızla hava ve deniz kuvvetlerine odaklanabiliriz. Ben genelde taaruz uçağını üretmeden gizli taaruz uçağını üretmeye odaklanırım. Evet, kabul ediyorum ki ilk seçenek erken oyunda işe yarayabilir fakat biz potansiyel tehditleri dost edindiğimiz için bir düşmanımız yok. O yüzden gizli taaruz uçaklarına odaklanmak ve bununla birlikte 1-2 fırkateyn üretmek yeterli olacaktır. Gizli taaruz uçakları pahalıdır ama son seviyedeki bir klasik taaruz uçağı da benzer üretim ve işletme maliyetlerine sahiptir. Gizli 5 taaruz uçağı radarda görünürlüğü daha fazla olan 10 klasik taaruz uçağından daha iyidir. Hem daha fazla hasar verir hemde daha gizlidir. Saldırı anına değin görünmezler. Bu arada erken oyunda avcı uçağına gerek duymuyorum çünkü o işi fırkateynler görüyor. Eğer avcı uçağı üreteceksem de gizlisi en iyisidir. Gizli taaruz uçakları düşman helikopterlerini bir süreliğine yok etmede de kullanılabilirler.
      _Ve son olarak şimdi o kadar büyük bir harita koyduk, birkaç fırkateyn ve gizli taaruz uçakları gibi nitelik bakımından üstün silahlara sahip olduk da sınırlarımızı hiç mi genişletmeyeceğiz? Halihazırda bize tehdit olabilecek tüm ülkeler ile (Mısır, Suriye, Irak, Arabistan) aynı koalisyonda-
      yız. İşte bu ülkelerin aktiflik durumunu takip ederek eğer koalisyon lideriysek aktif olmayanları atıp hızlıca işgal etmeli, eğer koalisyon lideri değilsek liderden onları atmasını istemeli ve lider buna yanaşmazsa koalisyondan ayrılıp önce aktif üyeyi sonra diğerlerini temizlememiz gerekecektir. Maalesef bunu yapmak zorundayız çünkü bazı haklı nedenlerimiz var. Ve her ne kadar bu bir oyun da olsa bir nevi gerçek hayatı simüle ettiğimiz için devlet yönetirken kendi çıkarlarımızı düşünmek zorundayız. Daha sonra işgal edeceğimiz ülkelerle aynı koalisyonda olma nedenimiz onlar tarafından erkenden işgal edilmemekti. Bunu sağladık ve yolumuza devam etmemiz gerek. Yukarıda koyduğum haritadaki sınırlara ulaştığımızda merkez yakınlarında hiçbir tehdit kalmayacak ve biz kara birliklerimizi askeri harekat düzenlediğimiz zamanlar haricinde merkez sınırları içerisinde konuşlandıracağız.
      _Bu yazımda İsrail'le ilgili en zor olan konudan, henüz herşeyin başındayken nasıl hayatta kalabiliriz bundan bahsettim. Haritadaki sınırlara ulaştıktan sonra ve gelişmiş silahlara sahip olduktan sonrası bir nebze daha kolay oluyor. Gerisi sizin seçeceğiniz yayılma alanındaki potansiyel tehditlere ve seçeceğiniz müttefiklere kalmış. Görüşmek üzere... :thumbup: