Japonya Nasıl Oynanmalı? Japonya Oynarken Neler Yapılmalı?

This site uses cookies. By continuing to browse this site, you are agreeing to our Cookie Policy.

• Japonya Nasıl Oynanmalı? Japonya Oynarken Neler Yapılmalı?

Herkese Selamlar!

Bu gün sizlere Japonya oynama konusunda bilgileri aktaracağım yazımı yazıyor olacağım. :thumbup: Yazıya başlamadan önce kullandığım gün terimlerinin her hız turuna hitap etmesi için oyun günü olduğunun altını çizerim.

Japonya klasik bir ada ülkesi olarak gözükse de diğer ada ülkelerine kıyasla oyunda başlayabileceğiniz en iyi ada ülkesi olarak sayılabilir. Bunun başlıca sebepleri;

• Yakınında başlangıç aşamasında büyük bir tehdit olmaması. (Örneğin; Küba da Amerika-Meksika-Venezuela , Endonezya da Avustralya-Tayland-Vietnam vb.)
      • Başlangıç aşamasında yüksek üretim şehrine ve yüksek bileşen üretimine sahip olması. (Bileşenler başlangıçta birikecek ve ileri aşamada basacağınız Muhrip-Kruvazör-Fırkateyn gibi genel bazda fazlaca bileşen kullandırtan birimlerin basımında size avantaj sağlayacaktır.)
      • Kore nimetleri. (Leziz :P )

Başlıca sebepleri saydığımıza göre yazının temeline başlayabiliriz. :thumbsup:

Bu Japonya'yı aldıkta ne yapacağız ne edeceğiz arkadaş?

Öncelikle oyuna başladığınızda diğer kullanıcılar gibi ordu üssü kurarak motorlu piyade üretin ve ilk üretim aşamasında 7 piyade üreterek geride kalmanızın önüne geçin. Ardından ordu üssü kurduğunuz bölgelere cephane sanayi kurun. Normalde bazı kişilerin ya da önceden diğer ülkelerde yaptığınız ''ordu üssü-görevlendirme üssü-cephane sanayi'' sıralamasını Japonya da başlangıç aşamasında yapmanız gerekmez. Japonya'nın her şehri gemi üssü içerir ve bu yüzden her şehirde donanma birlikleri üretebilirsiniz. Donanma birlikleri üretmek içinde temelde cephane sanayiye ihtiyaç duyarsınız. Bu yüzden de her an nerede basabileceğinize karar vermeden önce her şehirde cephane sanayi olmasında sakınca olmaz, ayrıca ileride cephane sanayilerin seviyesini yükseltmek-kaynak üretimini arttırmak gibi çabalarda da cephane sanayi sürekli görev başında olacaktır.

Japonya oynarken müttefik seçimlerinize dikkat edin. Ben genelde ittifakımla oynadığım için önceden belirlenmiş ülkeler etrafında oyunumu geçiririm. Ama solo tura giriyorsanız önerim zorlanmadığınız sürece koalisyona katılmamanızdır Japonya basit aşamada solo win almak konusunda oldukça iyi bir ülkedir. Tabi koalisyon zaferi de ^^

İlk fetih/saldırı aşamasında Kore ülkelerini Kuzey ve Güney Kore'yi gözünüze kestirin. Bu ülkeler 4 şehire sahiptir ve oyunun seçilebilir en zayıf ülkeleridir. Eğer bir taraf (bir kore) diğerine saldırıyorsa bundan faydalanarak saldıran tarafın ülkesine çıkartmaya hazırlanın. Genelde Kore ülkeleri arasında geçen savaşlar ''bire bir'' kara savaşlarıdır ve bu yüzden kazanan tarafta kaybeden tarafta büyük yaralar alabilir. Başlangıçta verilen avcı uçağınız ile tüm Kore'ye (Kuzey ve Güney) savaş açmadan devriye atabilirsiniz bu da boş bir şehir bulduğunuzda saldırıya başlamanız anlamına gelir. Zaten tüm ülkelerden ekonomik anlamda geride olan bu ülkelere böyle bir darbe vurmak onları yıkıma sürükler. Eğer böyle bir fırsat yaratamazsanız devreye başlangıçta basacağınız korvetler girecektir. Kore ülkeleri ilk piyade üretimi dışında rahat bırakmadığınız sürece ek üretim yapamazlar. Yapsalarda bu da yine basit piyade birliklerinden oluşacaktır. Kore saldırılarında asıl amaç, kısa süre içerisinde ki fetih ile puan ve kaynak üretiminde öne geçmektir.
      İlk 4 oyun günü içerisinde Kore fetihlerinin bitmesi oldukça yeterlidir. Kore'nin ardından Okyanusya'ya açılarak Filipinler, Endonezya, Avustralya, Yeni Zelanda ve ardından asıl Asya topraklarına girişinizi ilan edebilirsiniz. Bence tura girer girmez şu günde şuna saldıracağım şu günde buna saldıracağım tarzı bir plan yapmak saçmadır, duruma göre saldırı planınızı çizmeniz sizin açınızdan en etkilisidir. Bunun dışında Koreler'i kesinlilik gördüğüm bir kısım ayırdım. :thumbsup:

Japonya da her ana şehrinizde üretim yapmanız gerekmez. Bunun yerine 7 şehrinizden 4 veya 5 ini seçerek ilk 10-15 oyun günü içerisinde sürekli olarak üretim yapabilirsiniz. Bu süre zarfında diğer şehirlere cephane sanayi 5 inşaa edeblir ve kaynak üretimlerini arttırarak diğer üretimlerinize de etki etmesini sağlayabilirsiniz. :D

Geçen ilk 15 günün ardından bu şehirlere Gizli Silahlar Laboratuvarı kurarak başlık üretiminizde kullanabilirsiniz. Birim üretimi gerçekleştirmediğiniz için bu kısımlarda sürekli başlık üreterek savaş içerisinde sıkıntı çekmeden savaş başlıklarını kullanabilirsiniz.

Diğer üretim noktalarında ise; (Benim belirlediğim üretim eyaletleri Fukuoka , Hirosima , Kochi , Osaka ve Tokyo'idi.)

Her ada ülkesinde olacağı gibi Japonya da donanmaya aç, donanma üretimine odaklıdır. Hedefinizi başlangıç aşamasında muhrip (gün 8'e kadar) sonrasında kruvazör olacak şekilde belirleyin bu sayede üretim ve bina inşaatı günlerinizi basit şekilde düzenleyebilirsiniz. Ayrıca eğer seviyeniz yüksek ise Deniz Subayı'nı da kullanmanızı öneririm. 1-2Lvl deniz subayı işe fazlaca yaramasa da 4 lvl ve üzeri Deniz Subayı denizde yıkımın başlangıcını getirecektir. :evil: Japonya da denizin dışında yapabileceğiniz 2 odak türü mevcut.

1. Kara Odağı ; Kara odağında deniz piyadelerini ağırlıklı olarak seçin. Deniz piyadeleri Japonya doktrinin avantajlı birimlerindendir ve ileri seviyelerinde fazla saldırı hasarı ile piyadelere karşı oldukça üstünlerdir. Ayrıca donanma piyadeleri istediği konumdan çıkartma atarak rakibe sürpriz yapabilirler. Hava savunma olarak istediğiniz hava savunma aracını (sam veya hareketli hava savunma) kullanabilirsiniz. Ben tercihen düşük lvl da dahi yüksek radar (savunma) alanına sahip SAM ları tercih ediyorum tercih sizindir. :thumbsup:
      2. Hava Odağı ; Hava odağında avcı jetlerini kesinlikle öneririm. Sürekli bir konumdan avcı jeti basarak 10 birimlik edinebileceğiniz bir yığına araştırmaları da ekleyerek oldukça patlayıcı bir hava gücü yaratabilirsiniz. Bunun dışında erken aşamada kara saldırılarına karşı etkili olmak isterseniz helikopteri, uzun menzilden etkili saldırılar için ağır bombardıman uçağını kullanabilirsiniz. Ben genelde hava üstünlüğü uçağını kullanarak yanında kruzlar yardımı ile etkileyici, düşman için zorlu bir güç ortaya çıkarırım.
      Aklıma şu an da gelen ve oynadığım turlarda gördüğüm kadarı ile bu rehberi hazırladım umarım işinize yarar. :thumbup: Rehber basitçe oyunda nasıl oynanması nelerin basılması konusunda özetleyici bir yazı şeklinde oldu, tur içerisinde ani değişiklikleri görmem maalesef ki imkansız bu yüzden klasik bir tur üzerinden yazdım. Her zaman şunu unutmayın, her an her şey duruma göre değişebilir ve bu konuda sizinde değişmeniz gerekebilir. Ortama/duruma ayak uydurun. ^^

Herkese iyi oyunlar, iyi forumlar.
      ''Everyone wants, happiness. No one wants pain. But you can’t have a rainbow without a little rain.'

Darkinz | Rank 69 - First Sergenat | Forum - Private

Dark Legacy
    • Oldukça faydalı.Emeğine sağlık.Eklemek istediğim birşey var
      AWACS; eğer solo düşünülüyorsa,oyunun ilerleyen aşamalarında awacs şart diye düşünüyorum.Önünde uçsuz bucaksız bir okyanus var ve donanmanı ileri uçta bir yerlerde savaşa sokmuş ülke savunmasını az bir miktar donanma ile sağlıyorsan,başka bir konumdan gelebilecek saldırıları erken farkedip gafil avlanmamak için okyanus üzerinde devriye atan awacsların muhakkak olmalı.
      LordRabe
      Junior Moderator | Conflict of Nations
      TR Community Support | Dorado Games

Tırmanmayı Göze Alan,Zirvenin Hazzını Yaşar :rolleyes:

The post was edited 1 time, last by LordRabe ().

• Conflict of Nations bazında henüz tecrübem ayrıntılı diyebileceğim seviyede bir bilgim yok bu yüzden bundan önce diğer (CoN Türevleri) oyunlarda yazmaya çalıştığım tarz rehberleri örnek alarak uyarladım. Oynadıkça ve yorumlar geldikçe konuya ekleme yaparak daha da kuvvetlendireceğiz umarım :thumbsup:
      ''Everyone wants, happiness. No one wants pain. But you can’t have a rainbow without a little rain.'

Dark Legacy
    • Merhabalar, foruma yeni bakma şansım oldu güzel bir rehber yazmışsın eline sağlık

Fakat benim tavsiyem avcı yerine taarruz uçaklarıdır özellikle donanma taarruz uçağı, özellikle oyun başında 5 uçağı olup önlemi olmayanları ( ki oyun başı avcı yüklenen azdır) çerez gibi yersiniz,

Donanma piyadeleri çok etkili fakat üretim aşaması olarak bakarsak biraz geç geliyor, eğer apocalypse oynuyorsanız kesinlikle full motorize teknolojisini bitirip değerli bombardımanını tavsiye ederim,

Donanma konusunda korvet oyun başı kolay çıkıyor fakat kruvazörünüzü geciktiriyor ben oyun başı 1 veya 2 gün sonra donanma üssünü 4 yapıp 1 muhrip devamında full kruvazör gidiyorum (Araştırması bittiği gibi kruvazöre geçiyorum

genelde puan yetmediği için arada bir muhrip basıyorum) Aklınızda bulunsun muhripler bence çok kötüdür korvete göre tek avantajı biraz fazla canı ve hasarı, fakat menzili aynı. Kruvazörler ise müthiş şeyler, herkes sizin yaklaşıp

menzile girmenizi beklerken sizin canavarlarınız patır patır herşeyi keser, 5 kruvazörün karşısında durabilecek şeyler çok nadir, uçak mı geliyor keser, füze mi keser, karşısında çok organize bir oyuncu olmadığı sürece kalbalık bir

kruvazör grubu durdurulamaz

Bu 3 birimi hızlı bir şekilde oyuna sürüp araştırmalarını tamamlayabilirseniz, kalan tek şey düşmanda fazla olan birimi tespit edip karşılığını üretmek olucak, hava savunma mı var arty, uçakları sizden mi güçlü hava savunma, denize kıyısı mı var işi bitmiş demektir :)
    • Merhaba,

Güzel mesajların için teşekkürler, kısaca mesajlarına yanıt vermeye çalışayım.

1- Avcı uçaklarını temel seçme nedenim oyuncuların genelinin erken taaruz uçağına gitmesine dayanıyor. Oyunu oynayanlar bilecektir ki erkenden başkentinde hava üssü 2 yapmaya çalışan bir çok kişi var ve sürekli başkent üzerinden taaruz uçağı üretimi gerçekleştiriyorlar. Bunlara karşı avcı en güçlü silah. Bunun dışında Japonya'ya ait doktrinde 2 veya 3. araştırma seviyesinden sonra erken araştırma sayfası açma ve helikopter ve uçak birimlerine karşı ekstra %10 hasar bonusu mevcut bu yüzden 5li stacklerde kafa kafaya her savaşta önde oluyorsun.

2- Bu rehberi yazmadan önce ki güncellemeye kadar maalesef ki adalara donanma piyadesiz çıkılmıyordu bu yüzden de filipinler-güney kore gibi ülkeleri tamamen bitirmek imkansızdı temelde ilk amacım kullanımda buydu, bunun dışında Japonya gibi bir ülkenin radar ve roket korumaları dışında kara birimine basmaya ihtiyacı yok ancak başta verilen ve ilk gün üretimi 7 piyade de maalesef yetmiyor bu yüzden donanma piyadesi her alandan sürpriz çıkartmalar aracılığıyla ve saldırı da ki kuvvetiyle öne çıkıyor. Donanma piyadesinin ayrıca Japonya'nın kullandığı doktrinde %15 can ve %10 hız artış değeri mevcut.

3- Donanma olarak sana katılıyorum fakat sadece kruvazöre gidene kadar donanmasız kalmak bir ada ülkesi için ve etrafında bu kadar işgal edebileceği ada ülkesi olan bir ülke için oldukça yavaşlatıcı ve tehdit oluşturucu. Erken korvetin temel amacı Kore ve Okyanusya da erken aşamada çıkabilecek savaşlarda kıyıdan dps sağlayabilmekten ve çıkartmayı kolaylaştırmaktan geçiyor. Muhrip basıyorum çünkü Kruvazör yolunda Muhrip araştırmak zorunlu ve Kruvazör kullanana kadar aradan geçen sürede en iyi donanma silahım muhrip. Ayrıca açık denizlerde berbat olan korvette maalesef ki gün 4 te önemini yitiriyor :( 4.güne kadar cesurca savaştılar ama dönemleri bitti.

Tekrardan görüşlerin, düşüncelerin için teşekkürler başka bir fikrin olursa söylemekten çekinme :thumbsup:

Dark Legacy